Tekstil Membran Su İzolasyonu

Tekstil Membran Su İzolasyonu

Suyun hayatımızdaki önemi oldukça fazladır. En temel ihtiyacımız olan su her zaman bize sağlıklı gelmemektedir. Bir takım vaziyetlerde sudan kaçınmayarak suyun verebileceği zararlara karşı önlem almamız gerekmektedir. Bu önlemler içerisinde yer alanlardan bir tanesi de su izolasyon sistemidir. Bunun nedeni yaşam alanlarımızın zarar görmemesi için öncelikli olarak çatı kavramının oluşmasını sağlayarak yağışlı günlerde yaşadığımız ortamın korunmasını sağlayabilmektir. Fakat zaman içerisinde suyun ve başka faktörlerin yalnızca çatıdan değil de binanın her yerinden de gelebileceği gibi bir problemde ortaya çıkmış olmaktadır. Su ve başka faktörlerden kendimizi korumak adına su izolasyon sistemine başvurmaktayız. Su izolasyon sistemi ile binamızı yani yaşam alanımızı korumak ve oldukça lüks hayat sürmemiz muhtemeldir. 

Membran Nedir?

Binanın su ile temas ettiğinde zarar almaması ve içeri veya dışarı bir su geçişi olmamasını sağlamak için kullanılmakta olan malzeme olmaktadır. Kısaca inşalarda oldukça fazla kullanılmakta olan su izolasyon malzemesi de denebilir. Örtünün alt yüzeyinde yer alan güçlü, yapışkan, sentetik ve kauçuk temellidir ve onun üstüne gelen silikonlu kağıt soyularak direkt yapıştırılmaktadır. Sentetik kauçuk temelli yapışkan suya karşı dayanıklıdır. Aynı zamanda hem iç mekan uygulamalarında hem de dış mekan uygulamalarında kullanılabilmektedir.

Bitümlü membran yapının suyun getirmiş olduğu zararlardan korunması için köprülere, temellere, çatılara, perdelere, teraslara ve başka sudan zarar gören yapılar için uygulanan su izolasyonu için kullanılmakta olan bir tür malzeme olmaktadır.

Membran Çeşitleri

2 tür membran bulunmaktadır. Bunlar polyester keçe taşıyıcılı membran ve cam tülü taşıyıcılı membrandır. Taşıyıcı niteliğine göre membranların, kalınlığı, çekme dirençleri, sıcaklık ve soğukluk dirençleri, ağırlığı, uzama katsayıları, bitüm kırılma noktaları ve benzeri gibi özellikleri değişiklik göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı bir membran alır iken teknik föyünü isteyerek şartnamenize mütenasip olduğunu ya da olmadığını kontrol etmeniz gerekir. 

İnşaat işçiliğinde kullanılmakta olan membran kimyasal alt yapısı genellik ile direnç ve çevreci olması nedeniyle PVC (Poli- Vinyl- Chlorid) dir. PVC folyonun yüzey malzemesi olmaktadır. Avrupa’ dan ithal edilmekte ve aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış bir malzemedir. Herhangi bir kanserojen madde içermemektedir. PVC’ nin yüzeyinde anti bakteriyel yüzey plası bulunmaktadır ve bu sebep ile bakteri tutmamaktadırlar. Tek kat uygulama kolaylığı sağlamaktadır. 

Teras ve çatı gibi alanlar için doğru membran kullanılması oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur. %5 eğimli veya düz olan çatılar için 2 kat membran uygulanması gerekir. Bunun alt kat membranları cam tülü, 2. Kat membranları ise polyester teçhizatlı olması gerekmektedir.

Membran Fiyatları

1 rulo membran 10 metrekare olmaktadır. Membran fiyatı; yapılacak alana, kullanılacak miktara, markasına, kalınlığına ve taşıyıcı özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. 

Membran Ağırlığı

10 metrekare yani 1 rulo membran 33 kilogram olmaktadır. 1 palet 30 tane membran alabilmektedir. 

Arduazlı Membran Nedir?

Dış mekan için üretilmiştir. Üstü granür ve doğal taş tarzlı, renkli mineraller bulunduran membran çeşidi olmaktadır.

Membran Kalınlığı 

 Bir membran 2-3-4 milimetre kalınlığında olabilmektedir. Ayrıca 3.5 ve 4.5 kalınlıklarına ait birtakım özel membran çeşitleri de bulunmaktadır. 

Membran Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

  • Donatı tipi yani cam tülü ya da polyester olup olmadığı
  • Kalınlığı
  • İklim nesiline (yani kullanılacak iklim nesiline uygun olması gerekmektedir. Soğuk iklim, karasal ve benzeri)
  • Teslimat süresi
  • Yırtılma, ek yeri, çekme, darbe, kopma, yangın, yapışma gibi direnç değerlerinin şartnameye ve standartlara uygun olmasına
  • Sıcaklık direnci, soğukta bükülme, bitüm kırılma sıcaklığı koşulları gibi hava ısısından etkilenmekte olan özelliklerine. (uygulanacak alana göre nitelikle fazla sıcak ya da fazla soğuk yerlerde önemli olmaktadır.) 

 

İstanbul ve çevre illerinde yaşamakta iseniz hemen bizimle iletişime geçerek yapılarınızı koruma altına alın.

TEMİZ

KALİTELİ

GÜVENİLİR