Helikopterli Şap

Helikopterli Şap

Helikopterli şap uygulamaları geniş ve fazla maksatlı kullanılmakta olan yerlerde uygulanmaktadır. Helikopterli şap uygulamalarının oldukça önem teşkil eden niteliği boşluksuz, homojen ve düz bir beton elde edebilmektir. Yüzeyin maruz kalabileceği şiddete karşı sertleştiriciler kullanılmasından dolayı arzu edilen zeminde uygulanabilmekte olan sıhhi bir yöntem olmaktadır. Zemin parlak ve pürüzsüz olmasından dolayı sızdırmazlık niteliği taşımaktadır. Beton, çimento temelli olmasından dolayı helikopter vurulduğu zaman tozuma ve aşınma en aza indirgemiş olacaktır. Helikopterli şap uygulaması İstanbul ve çevre illerinde helikopterli şap uygulaması ile zemininizi dayanıklı, sağlam bir seviyeye getireceğiz. İstanbul ve çevre illerinde Helikopterli Şap Uygulaması için firmamız ile iletişime geçerek bizlere ulaşabilirsiniz.

Helikopterli Şap Özellikleri

 • Basit, ekonomik ve hızlı bir zemin kaplama sistemi olmaktadır.
 • Kir tutmama, cila gerektirmeme ve kolay temizlenme nitelikleri ile kendiliğinden parlama özelliğine sahip olmak.
 • Aşınmalara ve darbelere karşı dayanıklılık
 • Normal beton yüzeylerine göre oldukça düşük oranda kimyasal direnç ve su- yağ emme niteliği taşımaktadır.
 • Dekoratif, tozutmaz, kaymaz ve renkli bir yapıya sahiptir.
 • Katkı maddeleriyle değişiklik göstermiş oldukça yüksek nitelikte portland çimento ve dane büyüklüğü ayarlanmış kuartz- korunt agrega yardımı ile betona kusursuz yapışmaktadır.
 • Normal beton yüzeylerine göre oldukça yüksek darbe- aşınma direncine sahip olmaktadır.

Makina ile yapılmakta olan ve gerçekte helikopter şap olarak isimlendirilen beton şap zemin uygulaması, genellik ile geniş ve fazla maksatlı kullanılmakta olan yerler için uygulanmaktadır. Helikopterli şap uygulamalarının temel özellikleri boşluksuz, homojen ve düz bir beton elde edebilmektir. Tabi ki bu aşamada arzu edilen düzlemsel terazinin ve kotun da basit bir şekilde sağlanabilmesi son derece bir avantaj olmaktadır.

Uygulamada helikoptere benzetilmekte olan benzinli motora bağlı olarak çalışabilen ve ucunda çelik malaların bağlı olduğu bir pervane olarak tanımlanabilir. Bu biçimde mala kullanılmasının nedeni, birim zamanda oldukça fazla darbe ve düzlemsel eşitliğin dairesel hareketler ile son derece basit bir şekilde sağlanabilmesidir.

İşlemde kullanılmakta olan beton niteliği maksada göre seçilmektedir. Şap betonu genelde mikserler desteği ile alana gelmektedir. İşleme başlamadan ilk olarak alanda anolar (sıva kalınlığını kontrol edebilmek, mastar çekmeyi basitleştirmek maksadı ile yapılmakta olan kılavuz) hazırlanmalıdır. Atılan betonun düzlüğünü, terazisini sağlayabilmek için metal kutu profiller zemine sabitlenmektedir.

Helikopter şapında zaman içerisinde çatlama oluşumlarına engel olabilmek adına beton uygulamasından ilk önce demir hasır işleminin uygulanması tavsiye edilmektedir. Tavsiye edilen bu işlem şapın her yönden dayanıklılığını arttırmaktadır. Mikser desteği ile gelen betonda içsel donatı sağlanabilmesi için elyaf kullanılabilir.

Elyaf, beton hala mikserde iken ölçekli bir şekilde betona oldukça iyi karıştırılmaktadır. Yüzey alana dökülmüş beton ilk önce mastar kullanılıp dağıtılır ardında anolar sökülür ve sonrasında makine işlemine geçilmektedir. Makine bir bölüm işlem görerek betonu son derece iyi bir şekilde yüzeye oturtmasına yakın, özellik ile yüzeyin kullanım biçimine dayalı olarak, yüzey sertleştiriciler kullanılmaktadır. Kullanım biçimi; helikopterin, beton üstünde gezinir iken yüzey sertleştiricilerin betona serpiştirilmesidir. Yüzey sertleştirici, yüzeyin maruz kalabileceği yük, baskı, direnç ve benzeri şiddetlere karşı dayanıklılığını yükseltecek biçimde çeşitlendirmiştir.

HELİKOPTER PERDAHLI ZEMİN ŞAP BETONU

İsminden de anlaşılması üzerine atölye, fabrika, akaryakıt istasyonu, depo, servis alanları, havaalanı pistleri, otopark ve benzeri gibi ağır yükler ve aşınmaya maruz endüstriyel yüzeylerin tasarı haline getirilmesi ve inşası ile ilgili adımları kapsamaktadır. Özellik ile sanayicilerin endüstriyel beton zeminleriyle alakalı yerinde şikayetleri, onarım istekleri(yetersiz yüzey düzgünlüğü, çatlaklar, yüzeyde tozuma ve benzeri), onarım zaman aralığınca işletmenin boş, işsiz kalacağından dolayı oluşabilecek herhangi bir maddi kayıp, endüstriyel beton zemin işleminin son derece önemli olmasını ve ciddi olunmasını göstermektedir.

 

 

HELİKOPTERLİ ŞAP UYGULAMA AŞAMALARI

ZEMİN

Beton zemin etkide kaldığı yüklemeleri direk olarak alt zemine iletir. Bu sebep ile alt zeminin nitelikleri zemin betonunu 1. derecede etkiler. İnşa projelendirilmesinde de zemin nitelikleri en az bina yapımı kadar önem teşkil etmesine karşın bu konuda yeterli ilgi gösterilmemektedir. Bundan dolayı da onarımı zor, fiyatı yüksek zararlar ortaya çıkmaktadır. Değişik oturmalar genellik ile zemin betonunun çatlamasına ve hem de kırılmasına yol açabilmektedir. 

DUVAR VE PERDE DİP KENARLARI

Kolon ve duvar kenarları gibi bütün eski beton bölümlerinin taze betondan klimaflex ile ayrımının yapılması gerekir. Beton bildiğimiz üzere ilk döküldüğü süreç içerisinde ortaya çıkan hidratasyon (çimento ile suyun tepkimesi sonucu oluşan kimyasal reaksiyon) ısısından dolayı genleşmektedir. Bu genleşme sırasında diğer yüzeylere de basınç uygulanır, bu uygulama da basıncın absorbe (katı ya da sıvı maddeden soğurma yolu ile bir gazı emme) olmasını sağlamaktadır. Betonların değişik çalışması sonucunda meydana gelebilecek çatlaklara mani olur. Taze beton sularının, eski beton tarafından emilerek yok olmasını önler.  

DEMİR DONATI

Endüstriyel beton zemin uygulamasında çelik teçhizat, beton zeminin dayanıklılığı tarafından oldukça önem teşkil eden bir işlemdir. Çelik teçhizat işlemi 2 türlü yapılabilir.

HASIR 

Tüm pas payları ve sehpalar çelik hasıra boş kalmayacağı biçimde yerleştirilmesi gerekmektedir. Şayet yeterli ölçüde sehpa ve pas payı konmaz ise çelik hasır beton içerisinde eğik bir şekilde kalır ve zaman içinde çatlamalara neden olabilir.

Şap ve beton katmanlarında çelik hasır, çatlakları ve biçimsizleşmesini önleyemediği gibi, kurallara uygun olarak yerleştirilmemiş bir hasır şap ya da beton katmanda yetersiz noktalar ortaya çıkararak çatlaklara da sebep olabilir. 

DRAMİX

Zemin betonlarında gün geçtikçe demir teçhizatının konumunu fethetmekte olan çelik elyaf teçhizatıdır. Betonun çekme direncini demir teçhizatına kıyas ile oldukça fazla yükselttiğinden rötre (büzülme, kılcal çatlak) çatlaklarının daha aza düşmesinde tesirli olması gibi gerçekleşen homojen bir karışım sonucunda demir teçhizatındaki gerçekleşebilecek kusurlu teçhizat hususlarını da ortadan kaldırıp fazla kapsamlı bir teçhizat görevini görebilmektedir.

Yapılacak statik hesaplamalar neticesinde 1m³ betona karıştırılacak olan dramix ölçüsü belirlenir. Dramix, beton içine son derece iyi bir biçimde karıştırılmalıdır. Karışım sırasında miksere koyulan dramix ağır ağır ve mikserin dönüş hızına göre ayarlanmaktadır. Dramix, direk olarak betona karışmasından ötürü çelik hasır gibi ortaya çıkabilecek olan sorunlar oluşmamaktadır. Dramix, beton içinde bütün kapsam alanlarında işlev gördüğü için betona farklı bir esneklik kazandırmaktadır ve özellik ile sıcaklık değişimi çok olan alanlarda beton içi bir kalkan işlevi görmektedir.

ELYAF

Eski bina ya da herhangi bir yapılardan yapılmış araştırmalar sonucunda şap ve beton plakalarda, dış sıvalarda kullanılan harçlarda, yüzyıllarca çatlamaya karşıt saman ve hayvan kılları kullanılmış olduğu saptanmış olmaktadır. Bu düşüncenin çerçevesi içerisinde, günümüzde sunulan teknolojik olanaklar kullanılmış olarak beton teknolojisine bilinmeyen bir malzeme kazandırılmış olmaktadır.

 • Betonun su geçirimsizliğini artırır.
 • Elektrik akımını geçirmez ve manyetik değildir.
 • Kullanımı gayet basit olup her m³ betona 1 paket(600 gr) katılarak bir süre karıştırmak yeterlidir.
 • Taze betonun su tutması kapasitesini artırır.
 • Sekonder (yardımcı) donatı görevi yapar.
 • Rötre ve sünmeden meydana gelen çatlakları azaltır.
 • Basınç ve çekme direnci vardır.
 • Beton kalitesini yükseltir.
 • Stabil bir yapı ve sonsuz ömre sahiptir.

İstanbul ve çevre illerinde bulunan firmamız ile iletişime geçerek helikopterli şap uygulama işlemini ya da hayalinizde olan yeni bir yapıyı yaratabilirsiniz.

TEMİZ

KALİTELİ

GÜVENİLİR